انجام اوزون تراپی در بیمارستان سینا

به گزارش روابط عمومی بیمارستان سینا:

انجام اوزون تراپی برای اولین بار در کشوردر بیمارستان سینا

اوزن مولکولي با سه اتم اکسيژن است .مولکولo2داراي دو اتم اکسیژن است اما تفاوت در يک اتم اکسيژن در اين دو مولکول تفاوتهاي اساسي را در اين دو مولکول بوجود آورده است . در اوزن تراپي، اوزن مورد استفاده بلحاظ خصوصيت باکتري کشي، قارچ کشي و بازدارنده رشد ويروسي خود، بعنوان ضدعفوني کننده زخمها و در معالجه بيماريهاي باکترياي و قارچي استفاده ميگردد .
عمومأ اوزن تراپي وضعيتهاي پاتولوژيک را بهبود بخشيده و يا بطور کلي معالجه ميکند. معالجه زخمهاي عفوني بخصوص زخمهایی که ناشی از بستري شدن طولاني در بيمارستانها می باشد و به زخم بستر معروف هستند یکی از بیماریهایی است که بدين روش معالجه ميگردد.
عفونت پا یکی از عوارض شایع در بیماران دیابتی می باشد که باعث مشکلات عدیده ای در این بیماران می گردد و در صورت عدم مراقبت گاهاً به قطع عضو نیز می انجامد. برای درمان این عارضه معمولاً تخصصهای مختلف پزشکی مثل عفونی، ارتوپدی، جراحی عروق وغدد درگیر هستند و درمان این عارضه نیازمند یک کار تیمی می باشد . تاکنون روش های مختلفی برای درمان این عارضه به کار گرفته شده که معمولاً در کنار درمان آنتی بیوتیکی و جراحی استفاده می شوند .یکی از جدیدترین این روشها استفاده از گاز ازون است.

همانطور که می دانید گاز اوزن دارای قدرت کشندگی برای بسیاری از عوامل بیماری زا می باشد.دستگاه اوزن تراپی که برای اولین بار در کشور در بیمارستان سینا مورد استفاده قرار می گیرد، زخم عفونی را در معرض این گاز قرار می دهد و بعد از چند جلسه با از بین بردن میکروب های مولد این عفونت باعث بهبود زخم می شود.

این دستگاه همچنین در درمان سایر زخم های مزمن عفونی مثل زخم بستر و همینطور در درمان عفونت زخم های ناشی از سوختگی نیز بکار میرود.

این دستگاه دارای یک واحد تولید اوزن می باشد که به کپسول اکسیژن معمولی وصل شده و گاز اکسیژن را به اوزن تبدیل می کند. عضو عفونی در یک محفظه پلاستیکی دربسته قرارداده شده، هوای موجود در محفظه تخلیه می شود و به جای آن گاز اوزن درمحفظه تزریق می گردد. گاز اوزون به مدت 20 دقیقه با زخم تماس پیدا می کند و مجددا ً تخلیه می گردد. این کار برای چند جلسه و معمولا ً یک روز در میان انجام می شود.

بیمارستان سینا اولین بیمارستان در کشور که اوزون تراپی انجام می دهد.

آمار قابل ملاحظه ای در این خصوص داشته که در مدت دو ماهه 120مورد ورودی داشته است و رضایت مندی زیادی نیز توسط بیماران دیابتی در این زمینه صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *